Erasmus+ Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (2022.-2025.)
Program: Erasmus+ Ključna aktivnost 2 u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja
Naziv projekta: Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (Zajedničko mentorstvo: kvalitetnija suradnja za kvalitetnije strukovno obrazovanje)
Nositelj projekta: Hrvatska obrtnička komora (Hrvatska)
Partneri projekta:
- Fakultet informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci (Hrvatska)
- Obrtnička komora Skopje (Sjeverna Makedonija)
- Srednja škola Resita (Rumunjska)
- Srednja škola Geraardsbergen (Belgija)
Trajanje projekta: 33 mjeseca (od 1.10.2022. do 30.6.2025.)
Ukupna vrijednost financijske potpore: 250.000,00 EUR
Opći cilj projekta:
Povećati kvalitetu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.
Specifični ciljevi projekta:
Poboljšati suradnju dionika u strukovnom obrazovanju kroz organizaciju seminara, edukacija i radionica te izradu Smjernica za bolju suradnju u strukovnom obrazovanju s primjerima dobre prakse (.pdf i video format).
Unaprijediti provedbu strukovnog obrazovanja osmišljavanjem i izradom e-mapa naukovanja, omogućujući lakše i brže praćenje učenika i međusobno komunikaciju škola, poslodavaca i ostalih dionika poput obrtničke komore.
Poboljšati pedagoške vještine mentora kako bi bili bolje pripremljeni za podučavanje učenika na naukovanju kroz e-module za lakšu pripremu ispita iz osnovnih znanja o poučavanju učenika na naukovanju odnosno dodatno educiranje u području radne pedagogije.
Ciljne skupine:
Učenici (sadašnji i budući), škole (stručni učitelji, razrednici, pedagozi, psiholozi, ravnatelj), mentori koji provode naukovanje u obrtima i poduzećima, komore i druge institucije s relevantnom ulogom u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (npr. ministarstva, agencije), stručna i opća javnost.
Rezultati projekta:
- Memorandumi o razumijevanju između dionika u strukovnom obrazovanju
- Smjernice za suradnju i komunikaciju u strukovnom obrazovanju s primjerima dobre prakse
- Edukativni video koji opisuje i objašnjava uloge dionika u strukovnom obrazovanju
- E-mapa naukovanja- alat s promotivnom, edukativnom i komunikacijskom svrhom
- E- portfolio kao dio e-mape naukovanja
- E-moduli za mentore koji provode naukovanje
Utjecaj projekta:
Projektnim aktivnostima će se ostvariti utjecaj na povećanje komunikacije i suradnje u provedbi učenja na radnom mjestu u svim državama partnerima. Isto tako, unaprijedit će se pedagoška znanja i vještine mentora u obrtima i pravnim osobama. Nadalje, ojačat će se suradnja među svim dionicima u strukovnom obrazovanju i razumijevanje međusobnih uloga i odgovornosti u sustavu. Sve navedeno će dugoročno utjecati na unaprjeđenje kvalitete strukovnog obrazovanja, a posebno naukovanja. Uvođenjem digitalnih alata unaprijedit će se digitalizacija strukovnog obrazovanja i učenja temeljenog na radu što će se dodatno odraziti na kvalitetu obrazovne ponude i stjecanja strukovnih znanja i vještina. U krajnjoj liniji, sve aktivnosti će imati dugoročno pozitivan učinak na konkurentnost obrta i tvrtki te prepoznatljivost poslodavaca kao dobrih mentora i odgovornih članova društva.