• Obrazovanje
  • Strukovno obrazovanje za programe vezanih obrta

Upisi u programe obrtničkih zanimanja

Učenik koji je završio osnovno obrazovanje, može se upisati u bilo koje obrtničko zanimanje.

Prije izbora zanimanja korisno je posavjetovati se sa stručnjacima s područja profesionalnog usmjeravanja mladeži i školskim liječnikom o zdravstvenim uvjetima i mogućim štetnim posljedicama za zdravlje kod obavljanja pojedinih zanimanja.

Nakon što je izabrao zanimanje, učenik traži mjesto za naukovanje. U svakoj područnoj obrtničkoj komoripostoji popis obrtničkih radionica i pravnih osoba koje zadovoljavaju uvjete za prijem učenika te su licencirane za provedbu praktične nastave i vježbi.

Nakon odabira željene radionice, te razgovora i dogovora s obrtnikom vlasnikom, Ugovor o naukovanju sklapa roditelj ili skrbnik učenika.

Elemente i kriterije za izbor kandidata za upis propisuje ministar nadležan za obrazovanje sporta.

Preuzimanja