Dokument Skupine poslodavaca EGSO-a o prijedlozima za spas poduzeća u krizi

Skupina poslodavaca Europskog i gospodarskog socijalnog odbora (EGSO) izradila je dokument u kojem iznose svoje stajalište vezano uz mjere za spašavanje poduzeća i radnih mjesta pogođenih krizom u poslovanju uzrokovanom pandemijom koronavirusa.
U uvodnom dijelu dokumenta stoji kako „ekonomske analize pokazuju i predviđaju golemo smanjenje gospodarske aktivnosti i zaposlenosti, a šteta će biti to veća što dulje budu trajala ograničenja i obustave poslovanja. Procjenjuje se da se nakon svakih mjesec dana kontinuirane obustave poslovanja rast BDP smanjuje za nekoliko postotnih bodova
Ograničenja aktivnosti u gospodarstvu i društvu bila su nužna za zaustavljanje izbijanja koronavirusa te prvenstveno za zaštitu zdravlja i života ljudi. Za ograničavanje gospodarske i društvene štete uzrokovane ovom kritičnom situacijom potreban nam je niz mjera – najprije za svladavanje izvanrednog stanja, a potom za oporavak i obnovu. Trenutačno je najvažnije osigurati promptnu i učinkovitu provedbu hitnih mjera. Vrijeme je i da se, u skladu sa zajedničkom odgovornošću EU-a i država članica, daljnji napori poduzimaju zajednički.“
Cjeloviti dokument s predloženim smjernicama za oporavak gospodarstva, nalazi se OVDJE.

Preuzimanja