Prezentirani rezultati ankete o utjecaju virusa COVID-19 na gospodarstvo VPŽ

egteU Virovitičko-podravskoj županiji 10. srpnja 2020. godine, predstavnici HGK – Županijske komore Virovitica, predsjednik Zlatko Pleša, direktorica Kristina Pleša i viša stručna suradnica Suzana Kolesarić te tajnik Područne obrtničke komore Božidar Jeremić, prezentirali su županu Igoru Androviću, zamjenicima Mariju Klementu i Darku Žužaku te pročelniku Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Bojanu Mijoku rezultate provedene ankete o utjecaju virusa COVID-19 na gospodarstvo Virovitičko-podravske županije.

Predsjednik ŽK Virovitica Zlatko Pleša istaknuo je kako je inicijativom HGK – Županijske komore Virovitica, a u suradnji s Virovitičko-podravskom županijom i Područnom obrtničkom komorom provedena on-line anketa među tvrtkama i obrtima na području Virovitičko-podravske županije s ciljem utvrđivanja mjera pomoći gospodarstvu uslijed otežanog poslovanja virusom COVID-19.
Anketa se sastojala od 16 pitanja i provedena je od 10. do 26. lipnja. Na anketu je odgovorilo 193 poslovna subjekta, od čega 123 trgovačkih društava (63,7%) i 70 obrta (36,3%). Gledano prema veličini, najviše zastupljenih (68,4%) bilo je mikro poduzetnika, 23,8% malih, 6,2% srednjih i 1,6% velikih gospodarskih subjekata. U anketi je najviše sudjelovalo tvrtki i obrta iz prerađivačkog sektora kao i iz ostalih uslužnih djelatnosti – 20,2%, te 15,5% iz sektora trgovine. Anketirani su istaknuli da smatraju kako su smanjeni promet, obveze isplate plaće, poreza i doprinosa za radnike koji ne rade u uobičajenom opsegu te otežanost transporta najozbiljnije ugrozili poslovanje uslijed epidemije virusa COVID 19.
Uspoređujući isti period (ožujak/travanj/svibanj) 2019. i 2020. godine, 39,9% anketiranih se izjasnilo da imaju pad prometa od 20 – 50%, dok 17,6% imaju pad prometa do 20%. Na pitanje o predviđanju utjecaja virusa COVID-19 na ukupne primitke/prihode do kraja 2020. (u usporedbi s 2019.), njih 35,2% je odgovorilo da očekuju pad prihoda od 20 – 50%, a 29,5% ih očekuje pad prihoda od 20%.

Na kraju su pročitani prijedlozi tvrtki i obrta kako postupati u narednom periodu. Među 3 najvažnija članovi HGK ističu: tokom provođenja nadzora ne kažnjavati poduzetnike već im dati realan rok za ispravak nedostataka, omogućiti daljnje odgode plaćanja poreza i ukinuti plaćanja akontacija poreza na dobit i dohodak
Neki od prijedloga obrtnika bili su uvođenje skraćenog radnog vremena za sve poslodavce, ubuduće nikako ne zabranjivati rad te uvesti mjere zaštite domaće i tradicijske proizvodnje.