Obrtnička komora Varaždinske županije proslavila 25. rođendan

lorem ipsum dolor sit thumb

Obrtnička komora Varaždinske županije proslavila je svoj 25. rođendan.

Predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Mario Milak istaknuo je: „Vrijeme iza nas, četvrt stoljeća djelovanja Obrtničke komore Varaždinske županije, poprilično u životu čovjeka, tek je djelić vremena duge obrtničke povijesti i tradicije na ovom prostoru. Prošlost, kao i sadašnjost govore da je obrtništvo kroz sve ovo vrijeme u temelju gospodarskog i društvenog razvoja, a tako će  biti i u budućnosti. Oduvijek snagu obrtništva čini organizirano povezivanje, zajedništvo, podupiranje, snaženje i borba za zajedničke interese“.
S njim je suglasan bio i predsjednik Hrvatske obrtničke komore, krovne institucije komorskog sustava, Dragutin Ranogajec. On je naglasio zajedništvo i pomaganje, koji su u temelju povijesno dokazanih vrijednosti, inovativnosti, prilagodljivosti i snalažljivosti obrtnika.

Proslavi 25. obljetnice prisustvovali su i ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat, njegova pomoćnica Ana Mandac, župan Radimir Čačić i njegov zamjenik Robert Vugrin, gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok, predstavnice Ministarstva turizma, predsjednici Obrtničkih komora Siska, Slavonskog Broda, Zagreba, Čakovca, Koprivnice, predsjednici udruženja, ravnatelji škola i brojni drugi gosti.

U svečanom dijelu programa potpisana je Povelja prijateljstva i suradnje s Območnom obrtno-podjetniškom zbornicom Maribor, koju su potpisali predsjednici Mario Milak i Aleš Pulko, a svečani čin je uveličao i konzul Republike Slovenije u Republici Hrvatskoj, NJ.E. Vojislav Šuc.
Predsjednik Milak istaknuo je važnost obrazovanja i edukacije u djelovanju Obrtničke komore Varaždinske županije, podizanju svijesti o potrebi obrazovanja za obrtnička zanimanja i njihovu  afirmiranju kod mladih. Kako to u praksi izgleda pokazali su učenici i mentori Srednje strukovne škole Varaždin svojom izvrsnom revijom vlastitih kreacija odjeće, frizura, šminke i galanterije. Učenici srednje škole „Arboretum Opeka“ sa svojom su mentoricom ukrasili dvoranu cvjetnim instalacijama i pokazali naučene vještine aranžiranja.

Tokom ceremonije podijelila su se priznanja i zahvalnice onima koji su doprinjeli razvoju komorskog sustava i obrtništva.

Tako su posebna priznanja, unikatni radovi u glini Ivana Belača, dodijeljeni dosadašnjim predsjednicima Obrtničke komore Varaždinske županije, Branku Letini, Radi Kušenu, Vladimiru Habeku i Mariu Milaku. Priznanja su dodijeljena i za dvadeset obrta koji su „vršnjaci“ Komore, kao i za šest najstarijih obrta i za ustanove koje dugotrajno i uspješno surađuju s Obrtničkom komorom Varaždinske županije, a to su Hrvatska obrtnička komora, Varaždinska Županija, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta i Ministarstvo turizma, predsjednicima udruženja. Posebno priznanje uručeno je počasnom doživotnom predsjedniku Hrvatske obrtničke komore, Stjepanu Šafranu.

Zahvalnice su uručene ravnateljima srednjih škola Varaždinske županije, institucijama i pojedincima koji su doprinosili radu i djelovanju Komore.
U čast obljetnice tiskana je promotivna monografija „Obrtništvo Varaždinske županije“ kao podsjetnik na povijesnu obrtničku priču.

Zahvalivši svima na sudjelovanju u svečanosti obilježavanja, predsjednik Milak iznio je zaključak kako odgovarajući izazovima sadašnjosti i budućnosti, istovremeno odajemo priznanja generacijama obrtnika koji su povijesno stvarali, bili cijenjen i stabilan stup društvenog razvoja, čijim trajno utabanim, postojanim  stazama nastavljamo dalje.