Obrtnicima Krapinsko-zagorske županije donirana zaštitna sredstva

Krapinsko–zagorska županija donirala je Obrtničkoj komori Krapinsko–zagorske županije i HGK Županijskoj komori Krapina zaštitne maske, vizire, rukavice i dezinficijense.

Na konferenciji za medije održanoj u utorak, 5. svibnja 2020. godine u Krapini povodom navedene donacije, župan Željko Kolar rekao je kako je ova donacija mali doprinos Krapinsko–zagorske županije poduzetnicima i obrtnicima koji nisu mogli raditi u proteklom razdoblju.

„To je skromna pomoć onima koji su počeli raditi i koji će ponovno morati investirati u zaštitnu opremu, a nisu imali nikakvih prihoda u proteklom razdoblju. Sada je najbitnija tema očuvanje radnih mjesta i nastavak razvoja gospodarstva, a s obzirom na broj ljudi koji je radio na području KZŽ bez obzira na teške uvjete, prema prvim informacijama, nešto je veći u odnosu na prosjek države, tako da će i pad naših izvornih prihoda biti nešto manji nego u drugim dijelovima Hrvatske, no bit će značajan. Za travanj je 19 posto pad prihoda od poreza na dohodak, što je na mjesečnoj razini oko 850 tisuća kuna, a ako bi se nastavio taj trend, u 8 mjeseci izgubili bismo 7 milijuna izvornih prihoda. Morat ćemo dobro posložiti prioritete kako bismo sve projekte koje smo si zacrtali, pogotovo europske i projekte koji su vezani na otvaranje novih radnih mjesta, mogli i dovršiti u ovoj godini ili ih barem ne zatvoriti i vjerujem da ćemo u tome uspjeti. Pred svima nama sad je razdoblje u kojem treba biti strpljiv i donositi odluke na osnovu argumenata i prema prioritetima – a to je prije svega ulaganje u gospodarstvo, odnosno u očuvanje novih radnih mjesta. Hvala svim poduzetnicima, gospodarstvenicima i obrtnicima na području županije. Zajedno s komorama ćemo analizirati stanje iz mjeseca u mjesec i donositi odluke koje će u datom trenutku polučiti najveći učinak“, rekao je župan Kolar te dodao da je naručen još jedan 3D printer za Srednju školu Krapina, a prema sadašnjim kapacitetima, svaki tjedan 500 vizira bit će pripremljeno za komore.

Predsjednik Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije Davor Pleško zahvalio se na donaciji; „Ova zaštitna oprema dobro će doći frizerima, kozmetičarima i ostalim djelatnostima koje su od ponedjeljka počele s radom. Oprema će biti podijeljena putem udruženja obrtnika, a prioritet će imati djelatnosti koje su jučer otvorile svoja vrata“, rekao je Pleško.

Predsjednik HGK ŽK Krapina Josip Grilec istaknuo je da se nada da će svi zajedno naći dobar put da županijsko gospodarstvo vrate na razinu 2019. godine jer će ove godine biti zamjetan pad. „Svi ćemo osjetiti recesiju. Moramo staviti glave skupa i vjerujem da ćemo iznaći načina da se 2020. godina korektno završi i da kriza ne traje predugo“, rekao je Grilec.