• Dan Obrtničke komore Krapinsko zagorske županije 4. studenoga 2020. godine.

Dan Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije 4. studenoga 2020. godine.

Osnivačka skupština Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije održana je 4. studenoga 2020. godine. Punih 26 godina Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije (OKKZŽ) uspješno zastupa interese obrtnika-nositelja i pokretača gospodarstva Krapinsko-zagorske županije.
Nažalost ove godine, zbog epidemiološke situacije i važećih preporuka, izostala je dodjela priznanja zaslužnim obrtnicima.

Tijekom krize izazvane pandemijom koronavirusa, HOK, Područna obrtnička komora i 9 pripadajućih Udruženja obrtnika Krapinsko-zagorske županije činili su sve kako bi se obrtnicima omogućio opstanak na tržištu.

Hrvatska obrtnička komora značajno je utjecala na donošenje povoljnijih uvjeta poslovanja i zalagala se da korištenje mjera za očuvanje radnih mjesta bude dostupno svim obrtnicima, osobito misleći na one najmanje i najranjivije te se izborila da obrtnik ima ista prava kao i radnik.

Nastavno, na inicijativu HOK-a, ispred OKKZŽ i devet Udruženja obrtnika, prema Krapinsko-zagorskoj županiji, pripadajućim gradovima i Jedinicama lokalne samouprave upućene su Zamolbe za hitno donošenje mjera ublažavanja negativnih posljedica za obrtništvo, izazvanih pandemijom COVID-19.

Krapinsko-zagorskoj županiji također je pomagala svojim obrtnicima:

1. prihvatila je inicijativu Ceha tradicijskih i umjetničkih obrta OKKZŽ, te je sukladno predmetnoj problematici po raspisanom Javnom pozivu Mjera COVID 19 za 43 tradicijska i umjetnička obrta OKKZŽ dodijelila ukupno 215.000,00  kuna bespovratnih sredstava,

2. u tri navrata najugroženijim obrtničkim djelatnostima (trgovina, ugostiteljstvo i frizeri-kozmetičari) donirana sredstva zaštite od COVID 19.

Prilika je ovo istaknuti činjenicu kako je zahvaljujući inicijativi Ceha tradicijskih i umjetničkih obrta OKKZŽ,  Obrtničke komore KZŽ, Hrvatske obrtničke komore, Stožera civilne zaštite Krapinsko-zagorske županije dana 28. svibnja 2020. godine Stožer civilne zaštite RH donio Odluku temeljem koje se tradicijskim i umjetničkim obrtima dopušta rad nedjeljom, blagdanom i neradnim danima.

„Pandemijsko korona vrijeme“ definitivno je značajno utjecalo na poslovanje Komore no unatoč svemu briga o strukovnom i cjeloživotnom obrazovanje obrtništva nije stala, provedeni su Majstorski ispiti, Ispiti Stručne osposobljenosti kao licenciranja obrtničkih i poduzetničkih  subjekata.

Nastavno, svečano obilježavanje Dana OKKZŽ održat će se u terminu kada će to epidemiološka situacija omogućiti, a s ponosom ističemo ovogodišnje dobitnike zlatne, srebrne i brončane plakete OKKZŽ:

BRONČANA PLAKETA OKKZŽ:

1. UO BEDEKOVČINA:  ANITA-ANA BAČANI, vl. obrta SALON ZAVJESA ANA, obrt za šivanje zavjesa    i trgovinu,  A. Mihanovića 38, Bedekovčina

2. UO STUBICA: DUBRAVKO KOŠČEVIĆ, vl. obrta „Instalacije Koščević“ sa sjedištem u Donjoj Stubici.

3. MUO KLANJEC: NIKOLA ULAMA, vl. obrta Zajednička zanatska radnja “DUNI” – Ljevaonica obojenih metala sa sjedištem u Kumrovcu

4. UO KRAPINA: DAMIR ČUČEK, vl. obrta Ugostiteljstvo „Čuček“,  Đurmanec

5. UO KRAPINSKE TOPLICE: MILJENKO FILIPČIĆ, vl. obrta F&B TOURS obrt za prijevoz, Mala Erpenja 126, Krapinske Toplice

6. UO PREGRADA: JURAJ KRIVEC, vl.obrta Obrtništvo „Krivec“, podopolagački radovi, Pregrada

7. UO SVETI KRIŽ ZAČRETJE: MARKO JELENIĆ, vl. obrta „Vrtlarija Jelenić“, Donja Pačetina 136, Sveti Križ Začretje

8. UO ZABOK: ROBERT DEAK, vl. obrta "GRAFO" GRAFIČKI OBRT iz Zaboka, Pavlovec Zabočki 68

9. UO ZLATAR: MARTINA KOTOLENKO, vl. obrta Foto studio „Marta“ iz Zlatara

SREBRNA PLAKETA OKKZŽ: - GRAD  Z L A T A R

ZLATNA PLAKETA OKKZŽ:

UO SV. KRIŽ ZAČRETJE: IVICA ROGINIĆ vl. obrta „STIV-elektroinstalacije i građenje“ iz Sv. Križa Začretje

Zaključno – Hrvatska obrtnička komora, Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije i 9 pripadajućih Udruženja obrtnika pored dosadašnjih uspješnih 26 godina, unatoč neizvjesnosti ali zahvaljujući obrtničkom zajedništvu, nastavljaju sa svojim aktivnostima za opstanak i razvoj obrtništva u Krapinsko-zagorskoj županiji i RH.