• ZAUSTAVITI ISELJAVANJE MLADIH LJUDI IZ HRVATSKE Poticati obiteljsko poduzetništv...

ZAUSTAVITI ISELJAVANJE MLADIH LJUDI IZ HRVATSKE - Poticati obiteljsko poduzetništvo i olakšati prijenos poslovanja na novu generaciju

Prijenos poslovanja u obrtu na novu generaciju složen je proces u pravnom, financijskom, poreznom i poticatiorganizacijskom smislu te često predstavlja kritičnu fazu koju velik broj obrta ne uspijeva prebroditi. Prepreke prijenosu obrta i nedovoljno definirani i zakonski uređeni postupci često imaju za posljedicu zatvaranje obrta. Zatvaranjem obrta gube se radna mjesta.

S ciljem olakšavanja prijenosa obrta na mlađu generaciju, Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjeve resornom ministarstvu kojim traži:

• Olakšati prijenos poslovanja u obrtu na  novu generaciju propisivanjem jednostavnijeg postupka prijenos, s posebnim naglaskom na program razvoja i strategija, olakšice i poticaje za obiteljsko poduzetništvo kako bi se isti lakše odlučili na nove ili veće poslovne poduhvate, a sve u svrhu daljnjeg razvoja obrtništva u Republici Hrvatskoj i zadržavanju budućih generacija;
  • Propisivanje poreznih olakšica kako bi se osiguralo da visoki porezi ne budu razlog zatvaranja obrta;
  • Prilagodbu poreznih propisa načinu poslovanja u obrtu i oporezivanju dohotka, a u dijelu u kojem je reguliran prijenos gospodarske cjeline.