• UKLJUČITI OBRTNIKE U DONOŠENJE ODLUKA Uspostaviti fleksibilnije zakonodavstvo za...

UKLJUČITI OBRTNIKE U DONOŠENJE ODLUKA - Uspostaviti fleksibilnije zakonodavstvo za privremene i povremene poslove

Na tržištu rada postoje poslovi za koje nije svrsishodno zasnivanje radnog odnosa jer uvijek imaju karakter iuspostavitizrazite kratkotrajnosti, a zbog nepropisanih pravila nerijetko se obavljaju u zoni sive ekonomije. S ciljem postizanja pozitivnih učinaka na tržištu rada, kao i pozitivnih socijalnih učinaka, Hrvatska obrtnička komora traži fleksibilnije zakonodavstvo u području ugovaranja privremenih i povremenih poslova te propisivanje kriterija po kojima se isti određuju.

Stoga je Hrvatska obrtnička komora zatražila od resornog ministarstva:

• Zakonska rješenja koja bi poslodavcima omogućila korištenje oblika zapošljavanja na jednostavniji način, a ciljnim skupinama (nezaposlene mlade osobe, umirovljenici, ali i aktivni radnici koji žele i mogu ostvariti dodatni prihod) mogućnost legalnog rada uz osigurana prava iz obveznih osiguranja bez gubitka stečenih prava;
  • Izmjene propisa koji omogućavaju bolje uvjete za dodatni rad minimalno 16 sati tjedno (trenutno je propisano 8 sati tjedno) te bez ograničenja godišnje satnice (trenutno je propisano maksimalno 180 sati godišnje);
  • Ukidanje obveza suglasnosti sadašnjeg poslodavca za dodatni rad;
  • Uvođenje vaučera za zapošljavanje u svim djelatnostima, a ne samo za poljoprivredu kako je sada propisano, kojim bi se u kratkom razdoblju moglo pridonijeti suzbijanju nelegalnog rada.