• PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE Proglasiti moratorij kredi...

PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE - Proglasiti moratorij kredita i leasinga

Unatoč apelima Vlade Republike Hrvatske na leasing kuće i poslovne banke te druge financijske moratorijinstitucije na pokretanje moratorija kredita i leasinga, problem i dalje ostaje neriješen prijeteći potpunom nemogućnošću nastavka poslovanja. Problem nedostatka financijskih sredstava za podmirenje svih obveza na dugi će rok izuzetno negativno djelovati u smjeru zatvaranja velikog broja obrta koji već mjesecima posluju na granici isplativosti.

S ciljem pomoći hrvatskim obrtnicima u podmirivanju dospjelih obveza i nastavku normalnog poslovanja, Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjeve resornom ministarstvu kojima bi se:

• Zakonski osigurao proglas moratorija za ukupni anuitet (glavnica i redovna kamata, zatezna kamata i bilo koja druga vrsta naknade) prema obrtnicima i drugim gospodarskim subjektima u vrijeme posebnih okolnosti;
  • Propisala opća pravila koja vrijede za sve gospodarske subjekte, pa tako i obrte, te koje ujednačava postupanje svih poslovnih banaka u posebnim i kriznim tržišnim okolnostima bez potrebe za kompliciranom procedurom.