• PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE Osnovati Garancijski fond ...

PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE - Osnovati Garancijski fond za posebne okolnosti

Koronakriza traje, a time situacija u obrtništvu postaje sve teža i zahtijeva korigiranje postojećih fondmjera i kreiranje novih. Uz mjeru zadržavanja radnih mjesta, obrtništvu je potrebna pomoć i u kupovini sirovina, plaćanju režija i najamnina (uključivo i leasing opreme). Ako obrti počnu posuđivati novac u doba dok profit opada, solventnost se u trenutnoj situaciji samo dodatno pogoršava.

S ciljem olakšavanja poslovanja u periodu korona krize, Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjeve resornom ministarstvu kojim traži osnivanje Garancijskog fonda, a kojim će biti omogućeno:

• Subvencija dijela ugovorene kamate - sredstva fonda koristila bi se kao namjenska potpora primateljima leasinga/kredita za plaćanje rata i operativnih troškova vezanih uz već postojeće ugovore;
  • Nadogradnja kreditnog kapaciteta banaka kako bi plasirale povoljnije i brže zajmove za podršku malim i srednjim tvrtkama;
  • Garancije za plaćanje nabave sirovina i robe, posebice za nesmetano osiguranje izvoza;
  • Sredstva za predfinanciranje kako bi se što više obrtnika prijavljivalo na natječaje raznih fondova;
  • Podmirivanje dugova nužnih za nastavak proizvodnje (posebice hrane) kako se ne bi dopustilo preuzimanje poslovanja stranim tvrtkama samo zato što domaće ne mogu poslovati.