• PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE Osigurati sredstva za pose...

PRIPREMITI REALAN I OSTVARIV PLAN ZA KRIZNE SITUACIJE - Osigurati sredstva za poseban fond za krizne situacije

Iz trenutne situacije dnevnog velikog broja zaraženih koronavirusom vidljivo je kako će se kriza nastaviti, sredstvastoga je nužno poduzeti i nove mjere kojima će se ublažiti dugoročne posljedice i stvoriti temelji za isto tako brzu reakciju mjerama u mogućim novim krizama.

S ciljem osiguranja sredstava za krizne situacije, Hrvatska obrtnička komora uputila je sljedeće zahtjeve resornom ministarstvu:

• Rebalans proračuna na strani izdataka državnog proračuna te u nadolazećem razdoblju kao stalnu stavku planirati izdvajanje sredstava u poseban fond koji bi bio izvor zadržavanja radnih mjesta u budućnosti i pomoći gospodarstvu;
  • Proširenje mjera na sve djelatnosti i sektore, s posebnim naglaskom na sve djelatnosti povezane s turizmom, uz transparentnost i promjenu kriterija za mogućnost ostvarivanja potpore:
  1. dokaz sezonalnosti i pad primitaka na temelju tablice usporedbe primitaka za obrtnike izvan sustava PDV-a, uz uvjet pada primitka od najmanje 35% u 3. i 4. kvartalu 2020.
  2. mogućnost prijave svih sudionika povezanih s turističkim sektorom
  3. dokaz povezanosti djelatnosti s turizmom za proizvodne obrte i uslužne djelatnosti
  4. zadržati oslobođenje od plaćanja doprinosa i za obrtnike za vrijeme pada prihoda većeg od 30% u odnosu na isto razdoblje prošle godine
  5. oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak u paušalnom iznosu;
  • Kod obračuna naknade za koncesijska odobrenja obračunavati umanjeni iznos naknade propisan Uredbom o postupku davanja koncesijskog odobrenja na pomorskom dobru i to samo za mjesece u kojima se radilo.