• OSIGURATI UVJETE LAKŠEG POSLOVANJA Ovršnim zakonom izjednačiti prava obrtnika s ...

OSIGURATI UVJETE LAKŠEG POSLOVANJA - Ovršnim zakonom izjednačiti prava obrtnika s pravima ostalih građana koji dohodak ostvaruju temeljem radnog odnosa

Postojeća regulativa koja omogućava ovrhu na svim računima obrtnika stavlja obrtnika u nepovoljan ovršni zakonpoložaj prema pravnim osobama kojima ovrhom ne može biti ugroženo poslovanje na isti način. Ovrhom na poslovnim računima za privatne obveze obrtnika ugrožava se nastavak poslovanja obrta, podmirenje obveza prema dobavljačima, a osobito isplata plaća radnicima zaposlenim u obrtu što može dovesti do zatvaranja obrta.

Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjeve resornom ministarstvu s ciljem:

• Zaštite dijela ostvarenog dohotka od ovrhe / Ovršnim zakonom propisati da su od ovrhe izuzeti primici od samostalne djelatnosti obrta, najmanje u iznosu za koji se predviđa zaštita osoba s najnižim plaćama, odnosno do visine 2/3 prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj; navedenim propisom prava obrtnika izjednačila bi se s pravima ostalih građana koji dohodak ostvaruju temeljem radnog odnosa;
  • Zaštite poslovnog računa i poslovanja obrtnika / Ovrhu koja se odnosi na obveze koje ne proizlaze iz poslovanja obrtnika provoditi isključivo na osobnom računu ili računima kako bi se sredstva namijenjena poslovanju zaštitila od ovrhe koja se provodi zbog osobnih dugova; ovrha koja se odnosi na poslovanje obrta ne smije ugrožavati osobne račune obrtnika.