• Hrvatska obrtnička komora upozorava da je pri određivanju uvjeta za dodjelu mjer...

Hrvatska obrtnička komora upozorava da je pri određivanju uvjeta za dodjelu mjera važno voditi računa o najmanjima

lorem ipsum dolor sit thumb

Na samom početku mjeseca HOK je isticao nužnost uključivanja predstavnika obrtnika u postupak određivanja kriterija za donošenje mjera i nastavak istih za određene sektore

Definiranje kriterija za dobivanje potpore ne smije biti na štetu onih najmanjih, a to su obrtnici. Obrtnici nisu u mogućnosti ispuniti uvjete koji bi potencijalno bili primjenjivi ili prihvatljivi za veće poslodavce pa je važno da uvjeti za ispunjavanje kriterija za dobivanje potpora za očuvanje radnih mjesta budu prilagođeni i primjenjivi na njih. Napominjemo da obrtnik koji se cijepi, a zapošljava jednog ili dvoje radnika nije tehnički u mogućnosti ispuniti uvjet koji je putem medija dospio u javnosti kao prijedlog dogovora Vlade i socijalnih partnera, ako se ne cijepe i njegovi radnici. Smatramo da je neprihvatljivo da obrtnik, a posredno i njegovi radnici budu uskraćeni u korištenju mjera.

Obrtnicima kao poslodavcima stalo je do toga da njihovi radnici štite svoje zdravlje cijepljenjem, jer bolest može biti opasna prvenstveno za njihovo osobno zdravlje, a osim toga bolovanje uzrokuje manju naknadu od redovne plaće. Međutim, obrtnik ne može i ne smije od svojih radnika tražiti da se cijepe ako to nije zakonski propisano, jer bi time zadirao u osobna prava i slobode, a dijelom i u područje posebno zaštićenih osobnih podataka. Stoga nije primjereno prebacivati takvu obvezu na obrtnike i druge poslodavce kroz definiranje uvjeta za korištenje mjera za očuvanje radnih mjesta.

Slažemo se da je nužno da država potakne individualnu odgovornost kod građana, a ne da ista bude prenesena prvenstveno na poslodavce.

humanitarna akcija