• Hrvatska obrtnička komora: Obrtnicima treba omogućiti pristup na javne natječaje...

Hrvatska obrtnička komora: Obrtnicima treba omogućiti pristup na javne natječaje za radove vezane uz obnovu i sanaciju područja pogođenih potresom

Natječaji javne nabave kroz postavljene tehničke uvjete stvaraju ozbiljnu prepreku mogućnosti prijave i sudjelovanja većini gospodarskih subjekata, a to se naročito odnosi na obrtnike s područja pogođenim potresom

Hrvatska obrtnička komora uputila je zahtjev potpredsjedniku Vlade RH te resornim ministarstvima u kojem traži pojačanu pažnju pri prilagodbi uvjeta javne nabave u postupku obnove i otklanjanja posljedica potresa koji omogućava i sudjelovanje obrtnika s područja pogođenim potresom.

Praksa definiranja tehničke i stručne sposobnosti u raznim javnim natječajima određena je kroz reference prethodno obavljenih radova izvođača najmanje u visini vrijednosti nabave. Vrijednost nabave najčešće je u višemilijunskim iznosima, što znači da se na ove natječaje može javiti tek nekolicina najvećih tvrtki. Ako uvjeti budu tako postavljeni, lokalnim obrtnicima i poduzetnicima s područja stradalih u potresu neće biti omogućeno direktno sudjelovanje u javnoj nabavi, a samim time i sudjelovanje u poslovima obnove i otklanjanja posljedica potresa. U takvim okolnostima njihovo sudjelovanje svest će se tek na podugovorni angažman za poslove manjeg obima, a to vrlo često nosi i veliki rizik kašnjenja u plaćanju obavljenih radova dok ukupni troškovi glavnog izvođača rastu radi uračunavanja popratnih troškova.

Hrvatska obrtnička komora smatra da uvjete gospodarske i financijske sposobnosti treba određivati vodeći računa i o negativnim posljedicama koronakrize na poslovanje u gospodarstvu, ali i o posljedicama potresa  i potrebom osiguranja poslova lokalnim obrtnicima i poduzetnicima. Stoga je Hrvatska obrtnička komora uputila konkretan zahtjev potpredsjedniku Vlade RH i načelniku Stožera civilne zaštite za otklanjanje potresa, Tomi Medvedu te resornim ministarstvima u kojem traži prilagodbu uvjeta javne nabave u postupku obnove i otklanjanja posljedica potresa koji omogućava i sudjelovanje obrtnika s područja pogođenim potresom.

„Ublažavanjem uvjeta javnih natječaja može se osigurati sudjelovanje obrtnika u radovima na području stradalim od potresa kako bi se i na taj način pomoglo njihovom opstanku i razvoju te zadržavanju zaposlenosti lokalnih radnika. Obnova razrušenih domova i ostalih objekata sama po sebi neće zadržati stanovništvo ugroženih područja, tim ljudima se mora dati prilika da zarađuju za život, a poslovi vezani uz obnovu mogu biti dobar početak gospodarske revitalizacije, za koju se svi zalažemo“, rekao je Dragutin Ranogajec, predsjednik Hrvatske obrtničke komore.

humanitarna akcija