• Hrvatska obrtnička komora uputila HZZ-u preporuke o načinu priznavanja prava na ...

Hrvatska obrtnička komora uputila HZZ-u preporuke o načinu priznavanja prava na potporu za sezonske obrte

Nastavno na uključivanje sezonskih obrta u mjere za očuvanje radnih mjesta Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ), Hrvatska obrtnička komora uputila je HZZ-u preporuke o načinu priznavanja prava na potporu.
Hrvatska obrtnička komora tražila je da se sezonskim obrtima koji su pomakli početak sezonskog obavljanja obrta na kasniji datum zbog epidemije koronavirusa, odnosno zbog izričite zabrane obavljanja djelatnosti ili zbog toga što uslijed provedbe mjera zaštite od zaraze sezona nije niti počela, omogući pravo na potporu pod uvjetom da su u trenutku podnošenja zahtjeva za istu „u aktivnom statusu“ odnosno da su prijavili početak rada.
Kako bi obrtnici stigli provesti promjenu i prijaviti početak rada te na taj način ispuniti uvjete za pristup mjeri, predložili smo produljenje roka za podnošenje zahtjeva barem do petka, 22. svibnja 2020. godine.

Nadalje, za sezonske obrte koji su trebali imati datum početka sezonskog obavljanja djelatnosti u mjesecu travnju tražili smo odobravanje potpore za cijeli mjesec travanj i u nastavku za mjesec svibanj. Za one kojima je datum početka rada trebao biti u svibnju, tražili smo odobrenje potpore za cijeli mjesec svibanj.

Sezonske obrte koji inače aktiviraju status nakon 1. lipnja, predložili smo uključiti u mjeru i priznati im pravo na potporu u slučaju nastavka mjere.

U pogledu zaposlenih radnika u sezonskim obrtima, tražili smo da uz vlasnike obrta potpora bude dodijeljena i za sve radnike koji su prijavljeni u obrtu do datuma podnošenja zahtjeva za pravo na potporu.