Zbor ribara Obrtničke komore Šibensko-kninske županije

utorak, 30.10.2018. 9:51

Visoka cijena plavog dizela dovela ribare u minus

ŠIBENIK - Regulacija kočarskog ribolova u vodama Blitvenice, cijena plavog dizela i ribolovni turizam bile su teme o kojima se u subotu 27. listopada raspravljalo na Zboru ribara, održanom u organizaciji Ceha ribarstva Obrtničke komore Šibensko-kninske  županije.

Zbog važnosti tema  skupu je bila nazočna Višnja Marasović, pročelnica županijskog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj te predstavnici udruge LAGUR Galeb, Bojana Paić i Ante Sladoljev. Nakon opsežne i konstruktivne rasprave na Zboru ribara je zaključeno da se od Ministarstva poljoprivrede zatraži što hitnije utvrđivanje  oblika pomoći ribarima u saniranju financijskih gubitaka koje imaju zbog visoke cijene plavog dizela. Ribari traže da se u akvatoriju  Šibensko-kninske županije primjene isti uvjeti izlova koji vrijede u zadarskim kanalima. Smatraju da je  to preduvjet  za  razvoj turističkog ribolova u  akvatoriju Šibensko-kninske županije. Vezano uz njihov zahtjev  za otvaranjem akvatorija između Purare i Dugog otoka za koćarski ribolov u vrijeme zabrane ribolova oko Blitvenice, ribari predlažu  Institutu za oceanografiju i ribarstvo – Split širi obuhvat uzorkovanja od predviđenog.