U OK Primorsko - goranske županije predstavljen program “mokrog čišćenja” za kemijske čistionice

četvrtak, 14.02.2008. 10:13

RIJEKA - Uz pomoć člana Sekcije za njegu tekstila pri Hrvatskoj obrtničkoj komori Helene Zambelli i tvrtke LEMIA d.o.o. iz Zagreba, 13. veljače 2008. je u prostorijama Obrtničke komore PGŽ brojnim vlasnicima kemijskih čistionica s područja Primorsko-goranske županije predstavljen program tzv. “mokrog čišćenja”.

Naime, u skladu sa aktualnim politikama EU koje su usmjerene na zaštitu okoliša i uštedu energije, perspektive poslovanja kemijskih čistionica trebale bi biti upravo u postucima i tehnologiji “mokrog ćišćenja” svih tekstilnih proizvoda koji se sada peru u kućanstvima.
Primjerice, prema nekim istraživanjima u Njemačkoj se samo 2 - 5 posto odjeće i rublja čisti u praonicama i kemijskim čistionicama. Uporabom predstavljene tehnologije “mokrog pranja” u znatnoj se mjeri smanjuje uporaba deterdženata, kemijskih otapala i vode i istovremeno smanjuje utrošak potrebne energije.