Svečano obilježeno 20 godina Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije

srijeda, 14.02.2018. 10:13

KOPRIVNICA - Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije 12. veljače obilježila je 20 godina rada.

Svečanom obilježavanju prisustvovali su saborski zastupnici Branko Hrg, Damir Felak i Željko Lacković, župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec, pomoćnica ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Ana Mandac, zamjenici župana Darko Sobota i Ratimir Ljubić sa suradnicima, predsjednik Županijske skupštine Željko Pintar, predstojnik Ureda državne uprave Koprivničko-križevačke županije Tihomir Kvakarić, gradonačelnik Grada Koprivnice Mišel Jakšić i Grada Križevaca Mario Rajn, predsjednik HGK Županijske komore Koprivnica Mirko Habijanec sa suradnicima, ravnateljica PORE Razvojne agencije Podravine i Prigorja Melita Birčić, predstojnica HZZ Područnog ureda Križevci Vesna Kuterovac, predsjednici i predstavnici područnih obrtničkih komora i udruženja obrtnika te brojni obrtnici i gospodarstvenici.

Pozdravni govor održao je predsjednik Obrtničke komore Koprivničko-križevačke županije Zvonko Pecikozić, koji se osvrnuo i na pokretanje komore prije 20 godina. Naglasio je kako su se svih ovih godina trudili pružiti što kvalitetnije usluge svojim članovima i da opstanka Obrtničke komore ne bi bilo bez partnerskih odnosa koje godinama kvalitetno razvijaju s institucijama na lokalnom i nacionalnom nivou te da je njihovo najveće postignuće pokretanje Obrtničkog i gospodarskog sajma Koprivničko-križevačke županije. Župan Koprivničko-križevačke županije Darko Koren uputio je čestitke te pohvalio izvrsnu suradnju između županije i komore. Pomoćnica ministrice gospodarstva, poduzetništva i obrta Ana Mandac uputila je čestitke te naglasila kako komora zasigurno ima  budućnost. Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec također je pohvalio izvrsnu suradnju komore s gradovima i općinama te županijom.

IMG_1205

Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije osnovana je 30. prosinca 1997. godine. Na samom početku, Obrtnička komora je imala preko 2.000 obrtnika koji su bili registrirani na području Koprivničko-križevačke županije. Trenutno ima registriranih 1250 obrtnika, a u obrtništvu Koprivničko-križevačke županije zaposleno je oko 3500 radnika. Obrtnici u županiji su 2016. godini ostvarili preko milijardu i 100 milijuna prihoda te predstavljaju značajnu gospodarsku snagu.

Na području promidžbe obrtnika i obrtništva, Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije zajedno s partnerima Koprivničko-križevačkom županijom, PORA Razvojnom agencijom i HGK Županijskom komorom Koprivnica osigurali je obrtnicima izlaganje na brojnim sajmovima.

Obrtnička komora je kroz 20 godina rada kandidirala i provodila 30 projekata iz nacionalnih izvora u vrijednosti od preko 3 i pol milijuna kuna, 4 projekta iz europskih fondova kao nositelji u vrijednosti od preko 2 milijuna kuna te 8 projekata iz europskih fondova kao partneri.

Od samog osnutka, Obrtnička komora pokušava dati doprinos na području strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih u skladu s potrebama gospodarstva Koprivničko-križevačke županije i okolnih županija. Upravo zbog toga Komora je osnovala Obrtničko učilište POUKU 2010. godine. U Obrtničkoj komori do sada je 483 polaznika uspješno položilo majstorski ispit, ispit o stručnoj osposobljenosti položilo je 611 polaznika, licencirano je 536, od kojih aktivnih 266 radionica, pomoćničke ispite položilo je 3710 učenika. Zajedno s partnerima (Gradovima Koprivnicom, Križevcima i Đurđevcem, općinama Podravskim Sesvetama, Golom i Virjem, tvrtkama Radnik, Rasco, Segrad, Instalacije Horvat, RV Križevci, Komunalnim poduzećem Križevci, Udruženjem obrtnika Koprivnica i obrtima Pitagora vl. Tihomira Tepeša, Stolar, vl. Mate Lončara, ZID Đurđevac, vl. Zvonka Pecikozića, Pekarom Žumbar, vl. Željke Žumbar i Graditeljstvo „Vrabelj“ vl. Marije Vrabelj)  stipendirano je ukupno 432 uč

IMG_1103

enika, za što je  izdvojeno preko 3.600 000,00 kuna.

Svečanost je završila podjelom zahvalnica Županijske obrtničke komore te povelja Hrvatske obrtničke komore zaslužnima za razvoj ovdašnjeg obrtništva.

Zahvalnice županijske Obrtničke komore za doprinos razvitku i promociji Komore dobili su: Koprivničko-križevačka županija, PORA – Razvojna agencija Podravine i Prigorja, Hrvatska gospodarska komora – Županijska komora Koprivnica, Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Križevci, Hrvatska obrtnička komora, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Antun Kovačić i Zvonko Pecikozić.

Godišnja priznanja Hrvatske obrtničke komore primili su: Elez Ferati, Željko Panić, Tatjana Balog, Zoran Pehnec, Muzej grada Koprivnice, Božidar Treščec i Sanja Pernjak.

Povelje Hrvatske obrtničke komore za izniman doprinos dobili su Marija Posavec, Radnik d.d., Jasna Preradović, Strukovna škola Đurđevac, Vlasta Puklavec i Obrtnička komora Koprivničko-križevačke županije.