Počinje ovogodišnji ciklus predstavljanja deficitarnih zanimanja

ponedjeljak, 04.03.2019. 9:59

KRAPINA - U Osnovnoj školi "August Cesarec" u  Krapini 4. ožujka  započela je prva prezentacija srednjoškolskih zanimanja i programa - zajednički projekt Krapinsko-zagorske županije, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područni ured Krapina, Obrtničke komore KZŽ, Gospodarske komore ŽK Krapina i  srednjih škola Krapinsko-zagorske županije.

Na samom početku prezentacije učenicima 7. i 8. razreda i njihovim roditeljima obratili su se: predstavnica HZZ Područni ured Krapina Mirjana Jurman, zamjenik gradonačelnika grada Krapine Drago Kozina, predsjednik HGK ŽK Krapina Josip Grilec, potpredsjednik HOK-a i predsjednik  Obrtničke komore KZŽ Davor Pleško te župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar.

Zaželjeli su učenicima izbor onog  zanimanja  u kojem će biti sretni i zadovoljni te da po završetku obrazovanja nađu posao upravo u obrtima i poduzećima Krapinsko-zagorske županije. Događanju su prisustvovali: zamjenik župana Andjelko Ferek Jambrek, ravnateljica OŠ „August Cesarec“  Matilda Juričev Žigman, tajnica i savjetnica za obrazovanje OKKZŽ Renata Vranić, direktorica HGK ŽK Krapina Janja Kantolić kao i predstavnice Srednjih škola  KZŽ i licenciranog poduzeća ALATI STUHNE iz Huma na Sutli.

Cilj same Prezentacije je potaknuti učenike da se odluče za zanimanja koja su deficitarna na području Krapinsko-zagorske županije. Župan Željko Kolar je ovom prigodom istaknuo kako će Županija, prema preporuci Obrtničke komore KZŽ, za šk. god. 2019./2020. stipendirati slijedeća deficitarna zanimanja autolimar, autolakirer, zidar, instalater grijanja za klimatizaciju, vodoinstalater, strojobravar, keramičar, dok je Krapinsko-zagorska županija predložila da su to još zanimanja stolar, konobar i kuhar - s obzirom da u turističkom sektoru postoji potreba za tim strukovnim zvanjima.

Na  prezentaciji je učenicima i roditeljima ponuđeno niz informacija za dobar odabir pravog zanimanja, prikazani su ciljani filmovi za promociju deficitarnih zanimanja: zidara, tesara, montera suhe gradnje, stolara, CNC operatera, tokara, bravara, keramičar, vodoinstalater, kuhar, konobar i slastičar.

Učenici i roditelji dobili su informaciju o upisu u Jedinstveni model obrazovanja za trogodišnja zanimanja od strane tajnice Udruženja obrtnika grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj Suzane Katalenić te im je predstavljen program obrazovanja srednjih škola KZŽ, a na info-pultovima su se mogli detaljnije informirati o željenom zanimanju te su dobili info letke koji su kao i sama prezentacija, sufinancirani u okviru projekta „ENTER“ Zagorske razvojne agencije.

1. Letak: DEFICITARNA ZANIMANJA-PROFESIONALNO USMJERAVANJE UČENIKA: KRETANJA NA TRŽIŠTU RADA

2. Letak:  DEFICITARNA ZANIMANJA-UPISAT ĆU STUDIJ ZA ZANIMANJE KOJE SE TRAŽI

3. Letak:  DEFICITARNA ZANIMANJA-ODABERI PR(A)VO ZANIMANJE

PROMO FILMOVI NALAZE NA DESNOM IZBORNIKU WEB STRANICE OKKZŽ POD NASLOVOM VIDEOZAPISI.

Kao dobar primjer sinergije i partnerskog odnosa ovog hvalevrijednog projekta završnu prezentaciju imalo je licencirano poduzeće ALATI STUHNE d.o.o. koji svoje naučnike nakon naukovanja zapošljavaju u svom poduzeću te su ovu priliku iskoristili pozvati zainteresirane učenike za školovanje i naukovanje za njima potrebna zanimanja.

Zaključno navedenom, prezentacije će uslijediti u preostalih 32 Osnovne škole Krapinsko-zagorske županije u kojima će ispred OKKZŽ sukladno teritorijalnom ustroju u prezentacijama sudjelovati slijedeća Udruženja obrtnika OKKZŽ:

1. UDRUŽENJE OBRTNIKA BEDEKOVČINA

49221 BEDEKOVČINA, S. Radića 1, Tel/Fax: 049/214-730, e-mail: uo.bedekovcina@hok.hr

2. UDRUŽENJE OBRTNIKA GRADOVA DONJA STUBICA, OROSLAVJE I OPĆINA MARIJA BISTRICA, GORNJA STUBICA, STUBIČKE TOPLICE

49240 DONJA STUBICA, Matenačka cesta 6, Tel/Fax: 049/286-410, e-mail: uo.stubica@hok.hr

3. MEĐUOPĆINSKO UDRUŽENJE OBRTNIKA KLANJEC

49290 KLANJEC, Trg A. Mihanovića 1, Mob: 098/139-6537 ,e-mail: uo.klanjec@hok.hr

4. UDRUŽENJE OBRTNIKA GRADA KRAPINE I OPĆINA ĐURMANEC, JESENJE, PETROVSKO I RADOBOJ

49000 KRAPINA, Magistratska 2/1, Tel: 049/370-988; Fax: 049/373-477,e-mail: uo.krapina@hok.hr

5. UDRUŽENJE OBRTNIKA OPĆINE KRAPINSKE TOPLICE

49217 KRAPINSKE TOPLICE, A. Mihanovića 22a, Tel: 049/501-521; Fax: 049/501-523, e-mail: uo.krapinske.toplice@hok.hr

6. UDRUŽENJE OBRTNIKA PREGRADA, HUM NA SUTLI, DESINIĆ