Održana sjednica predsjednika cehova OK Zadarske županije

četvrtak, 24.05.2018. 16:00

ZADAR - Na poziv predsjednika Obrtničke komore Zadarske županije Stjepana Kneževića  održana je zajednička sjednica predsjednika cehova Obrtničke komore Zadarske županije.  Na dnevnom redu  zajedničke sjednice bile  su točke  upoznavanja sa izmjenama i dopunama Pravilnika o radu cehova Obrtničke komore Zadarske županije, provođenje planiranih aktivnosti cehova te prijedlozi za unapređenje rada cehova.

Sa  Izmjenama i dopunama Pravilnika o radu cehova Obrtničke komore Zadarske prisutne je upoznao tajnik Komore. Najznačajnije izmjene i dopune Pravilnika odnose se na broj predstavnika odnosno broj članova cehova koji je sada fleksibilan i može se kretati od 5 članova do 11, ovisno o broju obrtnika koji pripadaju pojedinom cehu na području pojedine županije te ovisno o zainteresiranosti članova za aktivno sudjelovanje u raspravama na sazivu sjednica. Nakon izvršenih izbora u komorskom sustavu po završetku četvorogodišnjih mandata, a temeljem izmjena Pravilnika, članovi ceha  moći će sami predlagati predsjednika i zamjenika ceha te koptiranje novih članova zainteresiranih za aktivni rad u cehu, odnosno zamijeniti one članove koji svoju funkciju kao član ceha ne obavljaju redovno i savjesno. Upravo novom sitematizacijom Komorskog ureda, kojom se smanjio broj djelatnika te uspostavilo radno mjesto Stručnog suradnika za organizaciju rada cehova, dalo se naglasak na što aktivniji i intezivniji rad cehova - radnih tijela Komore, na kojima se i gradi aktivnost i prepoznatljivost komorskog sustava.Od diskusija koje su se vodile po drugim točkama dnevnog reda  istaknuo se prijedlog za uvođenje licenci poslovnim subjektima na razini gradova i općina. Dodjelom licenci poslovnim  subjektima značilo bi u prvom redu stvaranje reda na području grada ili općine prilikom dolaska novih poduzetnika i otvaranja novih radnji odnosno otkupa licenci od postojećih poduzetnika u određenom poslovnom prostoru. Vrijednost licence koju posjeduje poduzetnik rasla bi odnosno padala ovisno o ulaganjima u taj prostor, kvalitetom odnosno sposobnošću poduzetnika te dr. učincima. Ovaj način onemogućio bi stihijska otvaranja i zatvaranja pojedinih objekata te smanjilo sezonske "ulete" na atraktivna područja, a omogućilo vlasnicima licence da osim vrijednosti objekta valoriziraju i svoj uloženi rad.