II hodočašće obrtnika Majci Božjoj Gorskoj u Loboru

srijeda, 30.05.2018. 10:08

KRAPINA - Dana 27. svibnja 2018. održano je II Hodočašće obrtnika Krapinsko-zagorske županije, Majci Božjoj Gorskoj u Loboru. Hodočašće je započelo križnim putem od kapele sv. Antuna do crkve Majke Božje Gorske moleći pobožnost križnog puta te uz predvođenje loborskog župnika, vlč. Vladimira Drnetića.

Okupilo se  preko 200-tinjak hodočasnika među kojima su bili predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec, zamjenik župana za gospodarstvo Krapinsko-zagorske županije Anđelko Ferek Jambrek, načelnica općine Lobor Ljubica Jembrih, gradonačelnica grada Zlatara Jasenka Auguštan-Pentek, potpredsjednik HOK-a  i predsjednik OKKZŽ Davor Pleško, potpredsjednik OKKZŽ i predsjednik Udruženja obrtnika Zlatar Darko Varga kao i mnogobrojni dužnosnici OKKZŽ. Hodočastilo je i dvadesetak obrtnika sa predsjednicom Područne obrtničke komore  Koprivničko-križevačke županije Irenom Kovačić.

Ovo svetište nije samo izuzetno važno mjesto hodočasnicima već i svima onima koje zanima povijest i arheologija. Nastavno, upravo su u ovom malenom svetištu pronađeni povijesni ostaci iz mnogih dalekih vremena:

• antički poganski hram (3.st.),
  • starokršćanska bazilika s krstionicom (5.st.),
  • starohrvatske drvene crkve (8. i 9. st.),
  • predromaničke (kraj 9.st.) te
  • kasnoromaničke (13.st.) na čijim je temeljima sagrađena i današnja gotička crkva (14.st.) barokizirana u 17.st.
  • Starohrvatski pleter koji je vrlo česta pletena ornamentika u Dalmaciji također je pronađena u svetištu.

Sve ovo pokazuje važnost najstarijeg marijanskog svetišta u sjevernoj Hrvatskoj te će se zasigurno u 2019. godini  okupiti još veći broj hodočasnika.