Tradicionalni 10. Susret trgovaca 28. rujna u Zagrebu

četvrtak, 08.09.2016. 11:36

Hrvatska obrtnička komora (HOK) ove godine organizira tradicionalni, 10. Susret trgovaca, koji će se održati u srijedu, 28. rujna u Zagrebu, u prostorijama Hrvatske obrtničke komore, Ilica 49/I.

Početak 10. Susreta trgovaca je u 11.00 sati, a predviđeno trajanje je do 15.00 sati.

Organizator 10. Susreta trgovaca je Hrvatska obrtnička komora - Ceh trgovine, pokrovitelj Zaklada Konrad Adenauer, a medijski pokrovitelj web portal i stručni časopis Suvremena.hr

Uz obrtnike trgovce iz cijele Hrvatske, na Susretu trgovaca HOK-a okupit će se stručnjaci, predstavnici gospodarstva, partnerskih institucija i nadležnih ministarstava.

Tijekom skupa razmotrit će se što je postignuto od zadnjeg susreta održanog 2014. godine, a potom predstaviti zaključci i postaviti zahtjevi prema zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, koji vode prema boljim uvjetima poslovanja u trgovini,

Kroz stručna izlaganja i panel rasprave, na skupu će se razmotriti brojne teme vezane uz obavljanje trgovačke djelatnosti, s posebnim naglaskom na zakonodavni okvir poslovanja male trgovine te na unapređenje poslovanja male trgovine. Nelojalna konkurencija velikih trgovačkih lanaca, rad na „crno“, inspekcijski nadzor, trgovina u brdsko-ruralnim ili otočnim područjima, pokretna trgovina, mogućnost opstanka malih trgovaca, izvori financiranja, naknade za kartično poslovanje, nedostatak kvalitetne radne snage, razvoj i napredak male trgovine, uklanjanje međusobno suprotnih i nepotrebnih propisa, promjene nakon ulaska Hrvatske u EU, prava i obveze u zaštiti potrošača, neke su od tema o kojima će biti govora na 10. susretu trgovaca.

Obzirom na zanimljivost tema i važnost problematike, značajni dio vremena, rezerviran je za raspravu, tijekom koje će sudionici moći iznijeti svoja mišljenja i stavove.

U uvodnom dijelu, predsjednik Ceha trgovine HOK-a Mladen Malta, izložit će aktualno stanje male trgovine u Hrvatskoj, a gost predavač iz Njemačke, prof. dr. Franz Schausberger,  Vicepresident Of the EPP / CoR, Institut der  Regionen Europas (IRE), govorit će o stanju i trendovima male trgovine u EU. Moderator – Ante Gavranović, publicist i ekonomski analitičar.

Nakon uvodnih tematskih izlaganja, predviđene su dvije panel rasprave :

I PANEL: Mala trgovina u otežanim uvjetima poslovanja

Uvodničar – FRANJO BOŽAK, član Ceha trgovine HOK-a

-       Nelojalna konkurencija i rad na crno

-       Inspekcijski nadzor

-       Zakon o poštenoj trgovačkoj praksi u lancu opskrbe hranom

-       Trgovina na otocima i u ruralnim područjima

-       Pokretna trgovina

-       Izvori financiranja

-       Kartičarsko poslovanje

II PANEL: Na koji način vratiti dignitet trgovini kao struci

Uvodničar – MARIJA SUBOTA, potpredsjednica Ceha trgovine HOK-a