Predstavljamo Obrtničku komoru Krapinsko-zagorske županije

petak, 26.01.2018. 12:11

Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije osnovana je 1994. godine s ciljem organiziranja obrtnika te osnovnom namjenom promicanja, usklađivanja i zastupanja zajedničkih interesa obrtnika pred tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Obrtništvo Krapinsko-zagorske županije ima dugu tradiciju i razmjerno je razvijeno u Županiji. Najveći broj obrtnika koncentriran je upravo na području većih gradova kao što su Krapina, Donja  Stubica, Zlatar  i Zabok.

Radi usklađivanja i rješavanja stručnih pitanja gospodarske grane kojoj obrtnik pripada, obrtnici organiziraju svoj strukovni rad po cehovima, odborima i komisijama na nivou OKKZŽ.

Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije obuhvaća prema teritorijalnom principu devet udruženja obrtnika:

1. Udruženje obrtnika Bedekovčina (129 obrta)
  2. Udruženje obrtnika  Stubica, Oroslavje i općina Marija Bistrica, Gornja Stubica, Stubičke Toplice, (520 obrta)
  3. Međuopćinsko udruženje obrtnika Klanjec, (183 obrta)
  4. Udruženje obrtnika grada Krapine i općina Đurmanec, Jesenje, Petrovsko i Radoboj, (380 obrta)
  5. Udruženje obrtnika općine Krapinske Toplice, (105 obrta)
  6. Udruženje obrtnika Pregrada, Hum na Sutli, Desinić, (261 obrt)
  7. Udruženje obrtnika Sveti Križ Začretje, (102 obrta)
  8. Udruženje obrtnika grada Zaboka, (322 obrta)
  9. Udruženje obrtnika Zlatar, (350 obrta)

Na dan 31. prosinca 2017. godine,  Obrtnička komora Krapinsko-zagorske županije broji 2.352 obrta.

P1190160

Sukladno ovlastima koje su HOK-u Zakonom o obrtu povjerene u svrhu zastupanja interesa obrtnika i obrtništva u cjelini, OKKZŽ skrbi o cjeloživotnom obrazovanju obrtnika kroz majstorske ispite i ispite stručne osposobljenosti te je do sada majstorski ispit pri OKKZŽ  položio 956 majstor, a ispit stručne osposobljenosti položilo je 650 kandidata. Komora naročito skrbi o licenciranju obrtničkih radionica za primanje naučnika na naukovanje, a aktivne su 385 dozvole za izvođenje praktične nastave i vježbe naukovanja.

Komora brine o prezentaciji i promociji kako tradicijskih i umjetničkih, tako i svih ostalih obrta, s posebnim osvrtom na promicanje i prezentaciju deficitarna obrtnička zanimanja.

Iako su financijskim sredstvima vrlo ograničeni, zahvaljujući značajnoj financijskoj potpori Krapinsko-zagorske županije, uspijevaju dati podršku svojim članovima za sudjelovanje na sajmovima u zemlji i inozemstvu.

Obrtništvo  je konkurentan, inovativan i na znanju utemeljen gospodarski sektor s značajnim doprinosom u zapošljavanju i gospodarskom razvoju Krapinsko-zagorske županije, stoga je OKKZŽ uspostavila uspješan partnerski odnos sa slijedećim partnerima:

• Krapinsko-zagorska županija
  • Hrvatska gospodarska komora Županijska komora Krapina
  • Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Krapina
  • Zagorska razvojna agencija d.o.o., Turistička zajednica KZŽ
  • Srednje škole Krapinsko-zagorske županije
  • Muzeji Hrvatskog zagorja, Poslovne banke: Zagrebačka i Privredna banka
  • Mediji Krapinsko-zagorske županije

Iznimnu važnost partnerskog odnosa OKKZŽ i Krapinsko-zagorske županije potvrđuju slijedeći hvalevrijedni projekti:

• «Programi subvencioniranja kamate za poduzetničke kredite»,
  • «Monografija tradicijskih i umjetničkih obrta Krapinsko-zagorske županije» dvojezično izdanje (hrvatski-engleski),
  • «Sufinanciranje ciljanih edukacija s ciljem povećanja kompetencije obrtnika»
  • «Sufinanciranje nastupa i posjeta sajmovima u RH i van njenih granica: MOS u Münchenu, MOS u Celju, COSMOPROF-BOLOGNA, Sajam cvijeća Pordenone i Bratislava, INTERSLAST, 100% Zagorsko u Rijeci i Zagrebu, Zagorski gospodarski zbor, Sajam vina u Bedekovčini
  • «Sufinanciranje Edukacijsko-izložbenog centra tradicijskih, umjetničkih i ostalih obrta OKKZŽ»
  • «Dodjela bespovratnih potpora tradicijskim obrtima»
  • «Katalog tradicijskih i umjetničkih obrta Krapinsko-zagorske županije»
  • «Katalog metaloprerađivačke industrije Krapinsko-zagorske županije»
  •   Katalog «Od temelja do krova»
  • «Prezentacija obrtničkih i ostalih srednjoškolskih programa»

Predsjednik i Komorski ured Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije:

Predsjednik OKKZŽ: Davor Pleško

Tajnica: Renata Vranić, mag.oec.

Savjetnica za obrazovanje: Anica Mužar, ing.

Voditelj računovodstva: Ana Haramina

Stručna suradnica: Sandra Klasić