Novosti

  • Novosti
  • Podizanje kvalitete provedbe majstorskih ispita cilj je projekta Erasmus+ projek...

Podizanje kvalitete provedbe majstorskih ispita cilj je projekta Erasmus+ projekt Master 4.1


lorem ipsum dolor sit thumb
lorem ipsum dolor sit thumb
lorem ipsum dolor sit thumb

Kako bi osigurala najvišu kvalitetu provedbe majstorskog ispita Hrvatska obrtnička komora provodila je Erasmus+ projekt Master 4.1: unaprjeđenje majstorskih ispita u kojem je osim promocije važnosti majstorskih ispita i isticanja primjera dobre prakse uspješnih majstora i majstorica izrađen i Kodeks ponašanja za članove ispitnih komisija te Metodologija za osiguranje kvalitete provedbe majstorskih ispita, kao i standardizacija provedbe ispita, posebno u praktičnom dijelu.

Nacionalnom konferencijom održanom 16. svibnja 2024. godine u Zagrebu zaključen je projekt i predstavljeni su rezultati kao i daljnji koraci kojima će se nastojati unaprijediti kvaliteta majstorskih ispita. Konferencija je okupila 40 sudionika, obrtnika, strukovnih nastavnika i savjetnika za obrazovanje iz područnih obrtničkih komora koji su imali priliku upoznati se s rezultatima projekta te raspraviti mogućnosti buduće suradnje.

Članica radne skupine u sklopu projekta, predsjednica Ceha frizera i kozmetičara HOK-a, Martina Gregur ističe kako je utvrđivanje pravila i standarda provođenja majstorskih ispita iznimno važna za podizanje kvalitete samih ispita. Kao majstorica frizerske struke ukazala je i na prednosti posjedovanje majstorske diplome.  „Kao dijete majke obrtnice koje je nastavilo obiteljski  posao s tradicijom dugom 40 godina polaganje majstorskog ispita bio je logičan slijed. Majstorska diploma koja je najviša razina obrazovanja za obrtnička zanimanja kruna je stalnog usavršavanja i potvrda kompetencija i vještina. Na polaganje majstorskog ispita motiviram i svoje djelatnika od koji je većina stekla majstorsku diplomu svjesni da će im omogućiti da budu konkurentniji.“, kaže Gregur.

U brojnim zanimanjima položen majstorski ispit daje pravo na otvaranje obrta, odnosno samostalno obavljanje zanimanja. Potvrđuje ključnu ulogu majstora u obrazovanju učenika u obrtničkim zanimanjima jer omogućuje primanje naučnika na praksu, a time doprinosi stvaranju kvalificiranih i vještih radnika u budućnosti. Položen majstorski ispit pruža dodatnu vjerodostojnost i povjerenje, što je posebice važno u područjima gdje se izravno utječe na sigurnost građana (elektrostruka, građevina, autostruka i mnoge druge). 

Majstorski ispit nije obavezan osim kod otvaranja pojedinih vezanih obrta, ali je nadogradnja, usavršavanje vještina i znanja te potvrda da je riječ o osobi koja ulaže u svoje znanje, dokazuje kvalitetu svojih usluga, a time postaje i još traženija na tržištu.

U 2023. godini Hrvatska je postala bogatija za 777 novih majstora, a među onima koji su položili majstorski ispit najzastupljeniji su elektroinstalateri, frizeri, kuhari, autoserviseri, vodoinstalateri, instalateri grijanja i klimatizacije te zidari.

Kako izgleda majstorski ispit možete doznati preko on-line platforme E-majstor. Simulacija majstorskog ispita dostupna je svima te daje uvid u pojedine dijelove ispita i ispitna pitanja. Detaljnije na poveznici https://www.hok.hr/obrazovanje/majstorski-ispit/online-platforma-e-majstor.

Za sve ostale informacije o uvjetima za polaganje javite se svojoj županijskoj komori, informirajte se o načinu prijave i polaganju ispita.

Erasmus+Erasmus Master

 




Informacije

Hrvatska obrtnička komora
Ilica 49/II., p.p.166 10 000 Zagreb
+385 (01) 4806 666
+385 (01) 4846 610
hok@hok.hr
OIB: 96583527575

HOK – Vaš izvor informacija

Newsletter

Prijavite se na naš newsletter.

Copyright © 2019 HOK - sva prava pridržana.