Kvalitetno strukovno obrazovanje se temelji na kvalitetnoj partnerskoj suradnji i komunikaciji među školama, poslodavcima, roditeljima, učenicima kao i ostalim institucijama uključenih u sustav (komore, agencije, ministarstva). U skladu s navedenim, cilj Erasmus+ projekta Joint Mentorship: Better Cooperation for Better VET (Zajedničko mentorstvo: bolja suradnja za bolje strukovno obrazovanje) je unaprijediti kvalitetu strukovnog obrazovanja i osposobljavanja unaprjeđenjem suradnje između svih dionika u sustavu.
Jedna od aktivnosti je organizacija regionalnih tematskih sastanaka na kojima bi se okupili različiti dionici na jednom mjestu te kako bi u međusobnom dijalogu raspravili izazove s kojima se susreću na svakodnevnoj bazi te kako bi pronašli zajednička rješenja koja bi unaprijedila kvalitetu strukovnog obrazovanja.
Prvi regionalni tematski sastanak održan je 20. ožujka u Rijeci u prostorijama Obrtničke komore Primorsko-goranske županije. Sastanku su prisustvovali predstavnici Predsjedništva OK Primorsko-goranske županije, predstavnici HOK-a, predstavnice Obrtničke škole Opatija te predstavnici Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci koji su ujedno i partneri na projektu. Na sastanku su predstavljene aktivnosti na projektu kao i rad radnih skupina koje rade na pojedinim projektnim rezultatima. Dodatno, raspravljalo se o postojećim izazovima i problemima u svakodnevnoj provedbi nastave i mogućim rješenjima koja bi se mogla implementirati putem projektnih aktivnosti.
Cilj projekta je poboljšati suradnju dionika u strukovnom obrazovanju kroz organizaciju seminara, edukacija i radionica te izradu Smjernica za bolju suradnju u strukovnom obrazovanju s primjerima dobre prakse (.pdf i video format). Isto tako, projektom se planira unaprijediti provedbu strukovnog obrazovanja osmišljavanjem i izradom e-mapa naukovanja, omogućujući lakše i brže praćenje učenika i međusobno komunikaciju škola, poslodavaca i ostalih dionika poput obrtničke komore. Konačno, cilj projekta je poboljšati pedagoške vještine mentora kako bi bili bolje pripremljeni za podučavanje učenika na naukovanju kroz e-module za lakšu pripremu ispita iz osnovnih znanja o poučavanju učenika na naukovanju odnosno dodatno educiranje u području radne pedagogije.
Ciljne skupine projekta su učenici (sadašnji i budući), škole (stručni učitelji, razrednici, pedagozi, psiholozi, ravnatelj), mentori koji provode naukovanje u obrtima i poduzećima, komore i druge institucije s relevantnom ulogom u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (npr. ministarstva, agencije), stručna i opća javnost.
Projekt traje do lipnja 2025. godine, a ukupna vrijednost financijske potpore je 250.000,00 EUR.