O programima EU
Svrha programa EU-a je dati potporu unutarnjim politikama Europske unije. To su akcijski programi osmišljeni prvenstveno kao sredstva za postizanje ciljeva postavljenih od strane Europske unije i njezinih država članica, temeljem posebnih stavki proračuna EU-a.
Međutim, neki su programi EU-a otvoreni zemljama u procesu pristupanja Europskoj uniji. Kao takvi, smatraju se jednim od važnijih instrumenata pretpristupne strategije, odnosno sredstava upoznavanja država kandidatkinja s politikama i metodama rada Europske unije.
Sudjelovanje Hrvatske u programima EU-a
Temelj za sudjelovanje Hrvatske u programima EU-a čini Okvirni sporazum između Republike Hrvatske i Europske zajednice o općim načelima sudjelovanja Republike Hrvatske u programima Zajednice (Službeni glasnik Europske unije, L 192/2005 od 22. srpnja 2005.)
Programi EU-a u kojima trenutno sudjeluje Hrvatska
- Sedmi okvirni program za istraživanje i tehnološki razvoj (2007. - 2013.) - FP7
- Financijski instrument za civilnu zaštitu i Mehanizam Zajednice za civilnu zaštitu
- Okvirni program za konkurentnost i inovacije (CIP)
- Program Kultura 2007. - 2013.
- Europa za građane
- MEDIA 2007.
- Progress
- Tempus
- Erasmus Mundus
- Program za cjeloživotno učenje - LLP
- Program ´Mladi na djelu´
- Aktivnosti Zajednice u području zdravstva 2008.-2013.
- Marco Polo II
- Fiscalis 2013.
- Carine 2013.
Pregled Fondova
IPA program, Instrument pretpristupne pomoći IPA (eng. Instrument for Pre-Accession assistance) novi je instrument pretpristupne pomoći za razdoblje 2007. – 2013. koji zamjenjuje dosadašnje programe CARDS, PHARE, ISPA i SAPARD:
- IPA I - jačanje kapaciteta i izgradnja institucija
- IPA II - prekogranična suradnja
- IPA III - regionalni razvoj
- IPA IV - razvoj ljudskih potencijala
- IPA V - ruralni razvoj
- Višekorisnička IPA
Strukturni fondovi
- Europski fond za regionalni razvoj (EFRR),
- Europski socijalni fond (ESF),
- Kohezijski fond,
- WBIF*
Okvir za investicije na Zapadnom Balkanu pokrenut je u prosincu 2009. godine kao zajednička inicijativa Europske komisije zajedno s Razvojnom bankom Vijeća Europe (CEB), Europskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) i Europskom investicijskom bankom (EIB), a inicijativa je podržana od strane Vijeća Europe. Radi se o inovativnoj financijskoj inicijativi koja ujedinjuje bespovratna sredstva u svrhu usmjeravanja zajmova za financiranje prioritetnih infrastrukturnih projekata na Zapadnom Balkanu.