Završene prezentacije deficitarnih obrtničkih zanimanja u osnovnim školama Županije

četvrtak, 30.03.2017. 12:09

KRAPINA - Kao i lani, tako su i ove godine prezentacije deficitarnih obrtničkih zanimanja odrađene u svim zagorskim osnovnim školama, a posljednja među njima održana je u srijedu, 29. ožujka u OŠ Sveti Križ Začretje.

2017-03-29 18.06.43

Prezentaciji su nazočili: župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, načelnik općine Sveti Križ Začretje Marko Kos, predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec, potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore i predsjednik Obrtničke komore Krapinsko-zagorske županije Davor Pleško, predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje PU Krapina Goran Vukmanić i predsjednik Udruženja obrtnika Sveti Križ Začretje Ivan Roginić.

Nedostatak kvalificirane radne snage uzrokovan je raskorakom između potreba gospodarstva i programa  obrazovanja, a interes roditelja i učenika ne daje prednost obrtničkim zanimanjima i preferira se upis u četverogodišnje programe. Stoga je Krapinsko-zagorska županija s partnerima Obrtničkom komorom KZŽ, HZZ Područnim uredom Krapina i HGK ŽK Krapina za potrebe prezentacije deficitarnih zanimanja u metaloprerađivačkoj industriji i građevinarstvu napravila kratke promotivne filmove koje su izradili učenici Srednje škole za umjetnost, dizajn grafiku i odjeću Zabok. Osim promotivnih filmova, prezentacije je imao HZZ PU Krapina na temu „Kako izabrati pravo zanimanje?, OKKZŽ je imala prezentaciju o upisima u JMO, a srednje škole KZŽ predstavile su svoje programe obrazovanja za koja se učenici mogu školovati. Podijeljeni su promotivni letci srednjih škola, HZZ-a i OKKZŽ. Župan KZŽ Željko Kolar obavijestio je učenike da svi koji upišu deficitarno zanimanje mogu dobiti stipendiju županije.