Promocija majstora

četvrtak, 16.03.2017. 16:06

POŽEGA - Obrtnička komora Požeško-slavonske županije je u Domu obrtnika održala svečanu promociju majstora – dodjelu majstorskih diploma.

Promovirana su nova 22 majstora u 8 zanimanja. Diplome o položenom majstorskom ispitu, onima koji su došli na svečanost, uručili su dožupan Ferdinand Troha, gradonačelnik Vedran Neferović, predsjednik Obrtničke komore Anto Bilobrk i Mile Golić potpredsjednik Obrtničke komore i predsjednik Udruženja obrtnika Požega.

-U našoj obrtničkoj komori, zajedno s današnjima, ispite je položilo 466 majstora. Majstorski ispiti su državno priznati i najviši stupanj obrazovanja u strukovnom zanimanju. Majstorska zvanja su vrlo cijenjena u Europi a sve više se cijene i u Hrvatskoj.  Majstori su temelj gospodarskog razvoja pojedine države ili regije što nam zorno govore primjeri iz Europe a nadam se da će to postati i u našoj sredini. Uz sve negativne trendove koji se odnose na pad broja obrtnika i iseljavanje mladih, naročito iz Slavonije, postoje i pozitivni pokazatelji. Naime, prema našim saznanjima, na požeškom Zavodu za zapošljavanje nema niti jedne osobe s položenim majstorskim ispitom koja je nezaposlena – istaknuo je na dodjeli majstorskih diploma predsjednik Obrtničke komore Požeško-slavonske županije Anto Bilobrk.

Majstorske diplome 'zaslužili su' jedan autoserviser, jedan elektroinstalater, pet frizera, tri kuhara, jedan natkonobar, jedan stolar, šest tesara i četiri zidara. To su Domagoj Varešak, Josip Petrž, Marica Babić-Španić, Ivana Gašparac, Senka Matijević, Ljiljana Novak, Anamarija Vapnar, Mara Budimir, Željka Lovrić, Zoran Prpić, Aleksandar Bojčić, Damir Tomić, Vladimir Adamek, Stjepan Blašković, Dalibor Klajn, Ivo Lovrić, Mario Senj, Boris Stanić, Tomislav Deli, Stipo Đaković, Antonio Lovrić i Damir Soldo.

"Ove diplome su pokazatelj da ipak postoji interes za dodatnim edukacijama kod ljudi i možda stjecanje kompetencije iz nekih područja. Važno je da ta inicijativa naiđe i na radna mjesta odnosno zapošljavanje pa evo zadovoljstvo je da je to danas uspješno prezentirano koliki je broj ljudi okončao svoj put do majstorske diplome." - rekao je gradonačelnik Vedran Neferović